Domáci likér Bailyes

od

homemade bailyes

Tento likér som chcela vyskúšať už roky a konečne bol čas:) Možno to tiež poznáte, ale pred Vianocami býva blázninec, a ak sme sa mu posledné roky chceli vyhnúť, odišli sme do zahraničia. Tento rok sme absolvovali cestu v novembri a ja som sa už počas nej plánovala čo všetko by som vám na blog chcela pridať. Na druhú stranu, sama nie som zástupcom 20 druhov vianočného pečiva a totálnej vianočnej dokonalosti v upratovaní, varení, pečení a ozdobovaní. Ja som to nikdy nestíhala a ani asi nechcem, takže som sa tento rok rozhodla to nešpičkovať a pripraviť vám len moje naj recepty, ktoré na našom vianočnom stole určite nebudú chýbať (ak ich teda nezjeme a nevypijeme ešte pre Vianocami:). A teda je ich menej ako by ste si možno mysleli.

homemade bailyes

Najradšej mám totiž linecké koláčiky, marokánky, vianočku a tento rok som vyskúšala aj orechové košíčky a zakončila som to domácim Bailyes likérom. Ten je totiž na prípravu veľmi jednoduchý a jeho výroba vám zaberia tak maximálne 10 minút aj s umývaním riadu:) A že je to parádny darček na vianočnú párty alebo návštevu asi nemusím písať. A rovno ho pripravte v tejto dvojitej dávke, verte mi:)

Na cca 1,7 l, teda 2 – 3 fľaštičky budete potrebovať:

2 plechovky salka

60 ml kávy (espresso alebo filter)

4 PL čokoládového krému

500 ml smotany na šľahanie

700 ml whiskey (napr. Jameson)

homemade bailyes

Ako čolodový krém vám poradím omáčku z belgickej čokolády z Tesco Finest. Nie je to žiadna reklama, ale toto bolo to najlepšie čo som našla ako ekvivalent čokoládového sirupu. Je na vás, či použijete tento krém alebo nejakú čokoládov polevu (takú tu na zrmrku), dôležité je, aby čokoládový krém neztuhol. Chcete mať likér totiž krémový a bez nejakých usadenín. Normálna čokolády by v chaldničke jednoducho ztuhla.

A samotný postup je veľmi jednoduchý:

Salko spolu s kávou a čokoládovým krémom zohrejte aby sa lepšie premiešali chute a vznikol jeden krém. Nechajte chvíľu vychladnúť, prilejte smotanu na šľahanie a whisky. Všetko spolu premiešajte, nalejte do fľašiek a dajte odpočinúť do chladničky. A voilá, máte hotovo:)

homemade bailyes

Tak čo vyskúšate ho? Ja nie som veľkým fanúšikom vianočného pitia, ale toto je na leňošenie pri vianočných rozprávkach ako stvorené. Jemná kávovo – čokoládová chuť plná smotany. Roman má u nás doma pivo, ja si dám večer pohárik likéru, Vlnka medzi nami, a to mi na vianočnú pohodu viac ako stačí. Inak fľašku aj poháriky mám z Butlers.cz

A ak ak si náhodou tento likér pripravíte aj vy doma, dajte mi vedieť:) Či už tu pod článok, na facebooku alebo instagrame. Budem sa tešiť!

Monika

2 komentáre v Domáci likér Bailyes

 1. Janka
  19/12/2018 at 10:51 (2 roky ago)

  Pridáte prosím aj ten recept ako si spraviť domáce salko? :)

  Odpovedať
  • LaPetit
   20/12/2018 at 19:52 (2 roky ago)

   Janka, Ďakujem za komentár, len si nespomínam, že by som niekde sľubovala domáce salko. To sa priznám, že som ešte doma neskúšala:)

   Odpovedať
 2. Lu
  30/12/2018 at 23:23 (2 roky ago)

  Vaječný alebo čokoládový likér poznám z detstva, keď nám ho mamina pripravovala každé Vianoce. Neskôr už bol pre mňa príliš sladky, takže sme likér roky nerobili. Ale keď som si prečítala tento recept, povedala som si – sladké, nesladké – tento vyskúšame a pŕave ho pripravujem :)

  Odpovedať
  • LaPetit
   31/12/2018 at 12:10 (2 roky ago)

   Super, dúfam, že bude chutiť. u nás išiel celé sviatky:)

   Odpovedať
   • Lu
    31/12/2018 at 20:59 (2 roky ago)

    Je fantastický, chutí všetkým! Len je prudko návykový. Myslím, že Bailey’s už kupovať nebudeme. :) Ďakujeme za inšpiráciu a všetko dobré do nového roka prajeme.

    Odpovedať
 3. Nika
  17/12/2019 at 14:42 (11 mesiacov ago)

  Dobry den,
  chcela by som sa spytat, ako dlho tento liker vydrzi v chladnicke? Dakujem.

  Odpovedať
  • LaPetit
   29/12/2019 at 12:13 (10 mesiacov ago)

   Nika, aspoň 2 týždne z mojej skúsenosti. Ale skôr ho vypijete:)

   Odpovedať

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *