Zelená curry pasta

od

green curry paste

Nie je každý deň nedeľa, ale dnes je výnimka:) A dnes bol aj ten deň kedy sa mi po viac ako roku podarilo zozbierať všeky suroviny na zelenú curry pastu. Ehm, alebo skôr odhodlať sa ju konečne vyrobiť:) Teda jednu z jej milión variácií, pretože kombinácií na viac než dosť.

Pri jej výrobe som si spomenula na našu dovolenku v Thajsku. Na všetky tie chute a vôňe, more, relax a všetko čo sme zažili. O Thajsku som nakoniec tuším ani nepísala na blog, ale hlavou mi prebehli všetky zážitky. To ako som sme sa spálili (veď bolo pod mrakom, tak načo krém), ako Roman plával len s jednou rukou aby v druhej mohol držať v igelike zabalený mobil pretože som chcela fotku z Maya Bay, a ako sme prvý krát v vyskúšali naozajstný street food. Trochu ma chytila dovolenková nostalgia ale o tom to má byť.

Zelené curry robím pomerne často, ale až do teraz z kupovanej pasty z obchodu. Nie je na nej nič zlé, dokonca mi chutí ale nikdy nebude mať takú krásnu zelenú farbu a vôňu.

Na 1 pohárik zelenej curry pasty budete potrebovať:

veľkú hrsť čerstvého koriandru (aj som stonkami)

2 strúčiky cesnaku

2 menšie šalotky

šťava z 1 limetky (aj s dužinou)

3 zelené čili papričky

1 ČL semiačok koriandru

5 cm kus zázvoru

4 list kafírkovej limety

1 PL rybacej omáčky

1/2 ČL čerstvého galangalu

2 stonky citrónovej trávy

1 ČL čierneho korenia

 

Green curry paste

Šalotku a  cesnak ošúpte, umyte koriander, vytlačte z limetky šťavu, nastrúhajte zázvor a galangal, v mažiari roztlčte citrónovú trávu a nasekajte zelené čili na väčšie kúsky. Dajte do food processora, pridajte rybiu máčku, listy kafírovej limety, čierne korenie a sušený koriander.

Potom už len všetko dobre rozmixujte. Nebojte sa pustiť food processor na plné obrátky a z času na čas zotrite boky. Po cca 5 – 10 minútach vám vznikne hustá zelená pasta.

green curry paste

Originálne sa curry pasta tlčie v mažiari tak to môžete skúsiť aj tak. Ten môj je dosť malý, a všetky suroviny by sa tam ani neošli a nemám ani toľko sily. Vo food processore je to úplne jednoduché a skoro bez práce.

A čo s hotovou pastou? Ja som si obľúbila zeleninové curry s cuketou, brokolicou a mladou kukuričkou. Stačí ak na woku rozohrejete lyžicu oleja, pridáte dve lyžice curry pasty a necháte trochu rozvinúť vôňu. Potom pridáte kúsky kuracieho mäsa, premiešate, prilejete kokosové mlieko a po chvíli pridáte zeleninu. Povaríte pár 3-4 minútky a máte hotovo:) Curry ako vyšité.

green curry paste

Ó, a výhercami Mixit giveaway sú: Lucka Šillerová a Monika Pappová z FB a Gloria. Gratulujem! Ozvite sa mi:)

Dobrú chuť!

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *