Soba rezance s brokolicou

od

sobe noodles

Ázijské suroviny sú čoraz dostupnejšie, a preto ich naozaj rada používam v kuchyni. Okrem toho sú ázijské jedlá hotové veľmi rýchlo. Stačí kúpiť suroviny, očistiť, nakrájať a potom to už ide ako po masle.

Soba rezance pochádzajú z Japonska a vyrábajú sa z pohánkovej a pšeničnej múky. Sú prirodzene tmavšej farby a trochu hrubšie ako klasické špagety. Výborne sa hodia do polievok, ale ja som si z nich pripravila hlavné jedlo. Kombinácia brokolice a ustricovej omáčky je vám pravdepodobne dobre známa, patrí k mojim najobľúbenejším. Brokolica je v chladnom období moja top zelenina.

Základ tohto jedla tvorí cesnak so zázvorom a trochou čili orestovaného na repkovom oleji. Vedeli ste, že repkový olej obsahuje kyselinu olejovú v množstve podobnom olivovému oleju? A zo zdravotného hľadiska zase obsahuje najmenej nezdravých nasýtených mastných kyselín, pretože ich obsah je dvakrát nižší ako v olivovom alebo slnečnicovom oleji. Repkový olej obsahuje najviac esenciálnych nenasýtených mastných kyselín zo skupiny omega-3 (po ľanovom oleji), ktoré sú nedostatočne zastúpené v našej strave*.

soba noodles

Čo bude potrebovať na tieto rýchle rezance inšpirované Áziou?

150 g soba rezancov
1 brokolicu
1 PL kvalitnej sójovej omáčky
3 PL ustricovej omáčky
1 PL repkového oleja
4 strúčiky cesnaku
1 menšia čili papričku
2 cm zázvoru

soba noodles

Postup:

  1. Zázvor ošúpte a nastrúhajte. Cesnak nakrájajte na plátky, so zázvorom krátko orestujte na repkovom oleji. Po cca 2 minútach pridajte čili papričku a ešte chvíľu restujte.
  2. Pridajte sójovú omáčku, ustricovú omáčku a na menšie kúsky nakrájanú brokolicu. Restujte približne 5-7 minút. Ak sa tekutina vyparí príliš rýchlo, pridajte trochu vody, v ktorej ste pripravovali rezance.
  3. Rezance uvarte podľa návodu, ale bez soli. Uvarené rezance pridajte na panvicu k zelenine, niekoľkokrát dobre premiešame a môžete servírovať.

soba noodles

Takto pripravené rezance vás zasýtia a pravdepodobne lepšie ako donáška jedla z fast foodu. Okrem toho, rovnako ako v prípade akéhokoľvek ázijského jedla, môžete pridať cuketu, kúsok mäsa alebo čokoľvek, čo nájdete v chladničke. Možnosti sú nekonečné.

Dobrú chuť!

logos

*Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion – Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *