Pečený slivkový lekvár bez cukru

od

Plum jam

Ani neviem ako ale polovica leta ubehla ako voda a mne v poličke pribudlo celkom dosť džemov:) Skúšala som jahodový s rebarborou, klasický marhuľový či ríbezľový a super vyšiel aj malinový s chia semiačkami.  Takto džemovať som vôbec neplánovala, skôr som sa na začiatku leta tešila na slivky. V hlave totiž nosím recept na mkrvánky – jemné pečivo z mrkvy, možno mandľovej múky plnené lahodný slivkovým džemom. Konečne ho môžem zrealizovať:)

plum jam

Receptov na pečený slivkový džem je celkom dosť a všetky sú viac menej rovnaké. Slivky najprv macerovať s cukrom a potom dlho a pomaly piecť resp. variť a  variť. Môj recept nie je nijako odlišný až na to, že som nepridala žiadny cukor. Na čo. Slivky sú dosť sladké a polhodinka pečenia naviac vás nezabije.

Ak ste už niekedy slivkový lekvár skúšali viete, že to nie je záležitosť na hodinu. Skôr si jeho varenie naplánujte ak viete, že budete aspoň pol dňa doma. A ak chcete aby sa vám námaha vyplatila, z menej ako 5 kg sliviek lekvár ani neskúšajte:) Teda môžete ale tie tri poháriky miniete skôr ako začne zo stromov padať lístie.

Na cca 6 pohárikov lekváru (ja som mala 225 ml) potrebujete len 5 kíl zrelých sliviek. Nič viac. Ak chcete môžete na zvýraznenie chute pridať koňak, rum, škoricu a zvykne sa pridávať aj trochu octu. Ja som zástancom čistých chutí a zvlášť pri džemoch, takže ak máte radi trochu exotiky, kľudne sa pusťte do experimentovania.

plum jam

Inak slivky odkôstkujte, nakrájate na mešie kúsky a ak to urobíte večer, do rána pustia  šťavu. Potom slivky postupne rozmixujte a prelejte do veľkého plechu s vyššími okrajmi. Kľudne pečte aj na dvoch poschodiach ak nemáte dostatočne veľký plech a potrebujete piecť na dvoch plechoch.

Slivky pečte pri 200 stupňoch pokiaľ nezačne lekvár bublať, potom stíšte teplotu na 130 stupňov a pečte približne 3 – 4 hodiny. Ja som si nastavila kuchynské hodiny a raz za 45 minút som lekvár premiešala. Na povrchu totiž získa tmavšiu farbu je fajn ho premiešať aby bol rovnomerne upečený. A ak sa pýtate, či sa lekvár pripeká, tak nie, možno trošku po okrajoch ale keď ich lyžicou zhrniete, môžete ochutnať prvý lekvár:)

Po cca 3 hodinkách začne lekvár hustnúť a je len na vás kam až s jeho hustotou chcete zájsť. Mne po 3,5 hodinách prišiel dosť hustý a ešte stále krásne tmavo fialový. Lekvár som odstavila a naplnila do sterilizovaných pohárov. A keďže som nepoužila žiadny konzervant, pre istotu som polovicu pohárov ešte strerilizovala. Ostatné poháre som len zavrela, otočila naopak a nechala vychladnúť pod dekou a sú tiež fajn, takže nabudúce by som sa už so sterilizovaním nezaoberala.

plum jamNa tretí deň som neodolala a musela trochu okoštovať. Celozrný toast, trocha masla a úžasne hustý lekvár plný sliviek, leta a spomienok na detstvo. Hotové nebo:) Skúste si ho uvariť aj u vás doma.

Monika


2 komentáre v Pečený slivkový lekvár bez cukru

 1. Viki
  10/10/2015 at 13:36 (2 roky ago)

  paráda ♥ myslím že nepoznám lepší food blog ako ten tvoj :) len tak ďalej :)

  Odpovedať
 2. Lenivá kuchárka
  21/08/2016 at 17:59 (11 mesiacov ago)

  slivkový lekvár som nerobila, ale po prečítaní sa do toho púšťam! :) len sa trochu obávam toho účtu za elektrinu, keďže je to predsa len dosť dlhý časť pečenia…nuž čo, ale za tú chuť to určite stojí! :) takže zajtra trh, v utorok lekvárovanie :) ďakujem za inšpiráciu :)

  Odpovedať
  • LaPetit
   21/08/2016 at 18:00 (11 mesiacov ago)

   Veronika, elektriny sa nebojte:) mám 90 cm rúru a pečeim v nej skoro denne a rozdiel v elektrine som nikdy nezaznamenala:)

   Odpovedať
 3. Diana Kradgača
  22/08/2016 at 16:51 (11 mesiacov ago)

  Urobila som si lekvár „a teraz sa podržte“ z asi 20 ks sliviek :D Hodilo sa mi to do minibáboviek, ktoré idem robiť pre môjho muža a tak som jednoducho musela :) Chutí úplne dokonale a keď budem mať príležitosť, spravím si ho viac a ďakujem za recept. Ešte by ma zaujímalo, dá sa týmto spôsobom urobiť lekvár aj z iného ovocia ?

  Odpovedať
  • LaPetit
   26/08/2016 at 20:34 (11 mesiacov ago)

   Diana, priznám sa, že s iným ovocím som to neskúšala:) slivky majú správny pomer cukru a pektínu a pôvodne sa tiež pripravujú pomalým varom bez cukru:)

   Odpovedať
 4. Janka
  26/08/2016 at 18:28 (11 mesiacov ago)

  Dobry, chcela by som sa opytat, tie slvky potom pecieme aj s tou stavou, ci bez nej…dakujeeeem…

  Odpovedať
  • LaPetit
   26/08/2016 at 20:34 (11 mesiacov ago)

   Jana, pečú sa aj so šťavou:) nemusíte s nmi robiť vôbec nič…len ich treba piecť

   Odpovedať
 5. Majka
  02/09/2016 at 13:35 (11 mesiacov ago)

  Dobrý chcem sa spýtať, či mi viete poradiť, robila som lekvár, ale váš je taký pekný červeno fialový a môj je taký hnedý. Neviete čím to môže byť? Inak ďakujem za recept, je úžasný! Moja mama sa tvárila nedôverčivo, ale nakoniec ide aj ona robiť! :-)

  Odpovedať

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *