Jednoduchý jahodový džem

od

simple strawberry jam

Džemovanie sa začalo :) Ako prvé mi podľahli jahody. Jeden pokus o džem mám už túto sezónu za sebou a zistila som, že bez cukru to nejde. Takže som teraz nevymýšľala, nebola som kreatívna, a uvarila som obyčajný jahodový džem. Základnú surovinu som chcela vlastnoručne nazbierať…avšak v sobotu v Rajke už bolo takmer všetko vyzbierané:) Nevadí, k natrhaným som nakoniec ďalšie jahody prikúpila.

simple strawberry jam
Džem som varila zo

1,6 kg jahôd

750 g cukru a

2 ČL kyseliny citrónovej.

Z tejto dávky mi vyšlo približne 1,5 l džemu, teda cca 6 x 250 ml pohárikov džemu. Na džem je ideálne použiť toľko cukru aby tvoril minimálne 50 % podielu. To zaručí, že džem bude dobre zakonzerovaný.

simple strawberry jam

Postup som zvolila úplne jednoduchý.

 • Jahody v mise som pocukrovala, nechala asi hodinku odstáť a rukami pomačkala. Mám rada kúsky jahôd takže mixér som ani nevyťahovala.

Update: medzičasom som celkom dosť čítala a experimentovala, čo ma priviedlo k trochu lepšiemu receptu. Nieže by tento nebol dobrý, je, ale ak jahody necháte odstáť spolu cukrom, podľa nového receptu, jeho chuť bude ešte lepšia:)

simple strawberry jam
Všade sa odporúča, variť džem v hlbokej panvici. Kvôli odparovaniu vlhkosti. Ja takú veľkú a hlbokú nemám takže išlo to aj v normálnom hrnci. Džem som však varila na tri krát. Bude tak rýchlejšie uvarený.
 • Zmes som nechala zovrieť, sem tam som pozbierala penu a asi po 15 minútach bolo po všetkom. Pár minút pred tým, než som džem dovarila pridala som ešte kyselinu citrónovú, tú môže nahradiť napr. citrónovou šťavou. Džemu to pomáha získať správnu hustotu a zabraňuje strate farby.

Fígeľ ako zistiť, že džem je akurát alebo, že je hustý podľa vašej predstavy, je kvapnúť ho na vychladený tanier. Džem rýchlo vychladne, a keď prejdete prstom stredom zmesi, a tá sa rýchlo nespojí, ale zostane rozdelená, džem je dostatočne hustý. Ak sa tekutina rýchlo vráti sama, džem ešte povarte. Čím dlhšie džem varíte, tým bude hustejší. Pozor však aby sa vám nepripálil.

simple strawberry jam
Uvarený džem som plnila do sterilizovaných pohárov. To znamená, že som ich nechala zovrieť vo vriacej vode asi 10 minút. Potom som ich kliešťami vybrala a nechala odkvapkať na útierke. To isté som urobila aj s vrchnákmi. Džem som naplnila asi centimeter pod okraj, uzavrela viečkom, otočila dole hlavou a zabalila do deky nech pomaly vychladne.

Džem už prešiel aj ochutnávkou. A je super:) Tak akurát sladký, s krásnymi kúskami jahôd a príjemne tekutý.

2 komentáre v Jednoduchý jahodový džem

 1. cajca
  24/05/2014 at 14:20 (7 rokov ago)

  Tak toto je asi najlepsi recept, co som tu na internete nasla3

  Odpovedať
  • LaPetit
   09/06/2015 at 22:51 (5 rokov ago)

   Ďakujem cajca:)

   Odpovedať
 2. jana
  29/06/2016 at 20:41 (4 roky ago)

  Mne ani po 2,5hod nezhustol….fnuuk. Akoze chutovo super, ale riedky ako stava

  Odpovedať

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *