Čoko lievance s (vegánskym) karamelom

od

vegan caramel chocolate pancakes

Pôvodne som si myslela, že len ráno vstanem a urobím si pár lievancov, ale hneď po prvom dúšku kávy mi v hlave prebleskol nápad pridať do nich čokoládu, dozdobiť ich gránovým jablkom, ktoré ma v chaldničke prosilo, aby som ho použila, a už to išlo.  Nápady prichádzali z čista jasna a vznikol z toho aj parádny vegánsky karamel. A ten sa k čoko lievancom neskutočne hodí. Aby ste si ale nemysleli, že si bežne vstanem, a robím si lievance. Bol to prvý deň po tom, ako som dokončila fotonie jednej parádnej kuchárskej knihy. Takže lievance boli za odmenu:) Sama pre seba, za odvedenú prácu:)


vegan caramel

Tí, čo ma trochu sledujete viete, že karamel to moja guilty pleasure, ale bez masla a bez smotany to nie je ono. A poviem vám, že o vegánsky karamel, resp karamelky som sa pokúšala už asi 6 x. Nikdy nič z toho. Stále nejaký problém. Tak som zapla internety, začala študovať recepty, návody a všimla som si, že sa vo vegánskom svete často používajú ďatle ako náhradu karamelovej chuti. V poličke na mňa pozeral ďatlový sirup, tak bolo rozhodnuté.

vegan caramel chocolate pancakes

Tento parádny karamel si doma urobíte za pár minút, žiadne teplomery, pomalé miešanie ani super horúcá bublajúca tekutina. Jednoducho všetko zmiešame, ohrejete a je hotovo. Plus, dá sa dobre skladovať v chladničke (ak to vydržíte), a keď ho chcete znovu použiť, necháte ho chviľu na radiátore, alebo ohrejete vo vodnom kúpeli.

A z čoho ten zázrak teda je? Suroviny sú trochu exotickejšie ale keď vás alergie a intolerancie nepustia, verte mi, budete v siedmom nebi.

Na 1 pohárik karamelu budete potrebovať:

80 ml kokosového oleja

80 ml mandľového masla

80 ml ďatlového sirupu

poriadnu štipku soli

Všetky suroviny okrem soli ohrejte na panvici na miernom ohni a neustále miešajte až kým sa úplne nespoja. Odstavte, pridajte soľ a už len chvíľu vydržte, kým budete môcť karamel ochutnať. Inak kokosovým olejom kontrolujete hustotu karamelu, takže ak ho chcete tuhší, pridajte menej oleja, ak chcete aby sa takto krásne lial, postupujte podľa receptu.

vegn caramel

Na čokolievance pre 2 – 4 osoby (dvaja veľmi hladní a štyria menej hladní) budete potrebovať:

500 ml rastlinného mlieka (ja som použila domáce kokosové)

200 g hladkej špaldovej múky

2 vajcia

30 g 70% čokolády

2 PL kvalitného kakaa

štipka soli

½ ČL perníkového korenia

2 PL ďatlového sirupu

2 PL oleja (ideálne repkového) + na trochu na panvicu

Na ozdobu použijte čo chladnička dala – u nás to bolo práve granátové jablko, ktoré celé jedlo krásne odľahčilo a dodalo mu trochu sviežostii, a tiež so nasekala oriešky, nech to pekne chrumká.

vegan caramel pancakes

Postup je úplne klasický, len som zvlášť vyšľahala bielka.

Múku rozmiešajte s mliekom, pridajte žĺtka, rozpustenú (nie príliš horucú) čokoládu, a všetky ostatné suroviny okrem bielok. Cesto dobre premiešajte a z bielok vyšľahajte tuhý sneh.

Sneh opatrne vmiešajte do cesta a nechajte chvíľu postáť.

Panvicu jemne potrite olejom a nechajte na minimálnom plameni poriadne rozpáliť. Ja používam papierový obrúsok, ktorým jemne prejdem panvicu s olejom. Tak sa odsaje prebytočný tuk a lievance sa krajšie rozlejú.

Lievance opečte z obidvoch strán, a ak ich máte radi pekne mäkké, skadujte ich pod pokrievkov.

Potom už len stačí lievance navrstviť, posypať granátovým jablkom a nasekanými orieškami, a výdatne zaliať tekútým karamelom. Priznám sa, že som skoro odpadla:) Ten výbuch chutí bol neopísateľný, fakt. Nepreháňam. Možno trochu, ale už dávno mi nič tak veľmi nechutilo.

vegan caramel pancakes

Inak ak nezoženiete ďatlový sirup (v bio obchodoch ho dostať bežne), použite javorový sirup, len pozor, ten je o dosť tekutejší. Tak trochu uberte na kokosovom oleji. Čo je ale fakt dôležité je nebáť sa karamel osoliť. Najskôr opatrne, vyskúšajte a po štipke pridávajte. Uvidíte ten rozdiel. Všeobecne sa soľ pridáva do sladkého, nečakene totiž zvýrazňuje jeho chuť.

vegan caramel pancakes

A inak, vôbec by som sa nehanbila servírovať lievance ako dezert. Lievance sa dajú urobiť deň voped, pobyt v chaldničke im vôbec neuškodí, a pred podávaním ich stačí zohriať nad parou (alebo v mikrovlnke – len tu nie som veľmi fanúšik) a je to. Myslím si, že takáto bodka za nedeľným obedom by nikoho neurazila, nie?

vegan caramel pancakes

A keďže som nafotila asi trilión fotiek, pridávam ešte poslednú. A sľubujem, ďalší recept bude na nejakú rýchlo večeru, ktorá sa uvarí sama:)

vegan caramel pancakes

Dobrú chuť!

Monika

2 komentáre v Čoko lievance s (vegánskym) karamelom

 1. Soňka
  08/10/2017 at 18:18 (3 roky ago)

  Vedeli by ste mi poradit ako urobit tieto skvele lievancie pri intolerancii vajicok?

  Odpovedať
  • LaPetit
   27/10/2017 at 22:04 (3 roky ago)

   Soňa, hm, asi by som vyskúšala dať jeden rozpučený banán. Často ho používajú vegáni namiesto vajec.

   Odpovedať

Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *