Na anglickom vidieku

od

english countrysideNápad na tento výlet vznikol úplne spontánne. Už tradične mi prišla info o lacných letenkách a keď som sa Romana opýtala, do ktorej destinácie by chcel ísť, tak si vybral Londýn. A keď sa mi v návale návštevníkov stránky podarilo zarezervovať letenky za 0,04 €, začala som plánovať náš výlet. Najprv to bol klasicky Londýn, potom radšej Brighton (mali sme letieť do Gatwicku, čo je asi 30 minút od Brightonu), a až koncom leta mi napadlo, prečo si neprenajať auto a nejaký krásny domček, kde by som si mohli zakúriť v krbe, ja si niečo pofotiť a mohli by sme sa potúlať po anglickom vidieku. Tak, a bolo rozhodnuté. Ušetrili sme na letenkách, poďme zažiť niečo, čo sme ešte nezažili:)

english countryside

english countryside

 

Výber destinácie bol istý, šofér, ktorého na návštevu vidieka určite potrebujete tiež, teraz bola úloha nájsť vhodnú destináciu. Nechela som ísť autom 5 hodín do Walesu a hľadala som nejaké čarovné miesto s krásnou kuchyňou a záhradou. Dva dni na inernete, cez bookingy, vacations rental až som pristála na airbnb. Verím že skoro všetci viete o čo ide, ale ak náhodou nie, je to služba kde ľudia prenajímajú svoje byty, domy alebo len izby. Zadáte si kritériá, či chcete mať dom pre seba alebo chcete bývať s domácimi a potom len hľadáte, čítate recenzie a máte dve možnosti. Buď nájdete miesto, ktoré si viete priamo rezervovať, alebo musíte počkať či vás domácia schvália (to je väčšinou vtedy, ak je to byt kde reálne ľudia bývajú). A je to.

Náš domček sa nachádzal na kraji parku South Downs National Park, pri mestečku Linchmere. Never heard of it before, ale google maps sú skoro všade tak som pokukala okolie a bolo jasné.

english countryside

english countryside

 

IMG_9725

english countryside

 

Tento konkrétny dom je fajn až pre 6 ľudí, takže ak by ste tu chceli stráviť pár dní s rodinou, či priateľmi je ideálny. Ja sa musím priznať, že som obrovský fanúšik anglického vidieka, a keďže sme prišli večer, keď už bola tma, nastavila som budík na 6:30 aby som stihla východ slnka a konečne si mohla dom poriadne poobzerať. Východ slnka sa síce nekonal pretože bolo zamračené, ale aspoň som mala dosť času popozerať dom za denného svetla. Domček je originálne zo 17. storočia a keď si predstavím, že je 400 rokov starý, bol v nádhernom stave. Neuveriteľné trámy, staré krby, a pritom v tak perfektom stave so všetkými vymoženosťami. Kúrenie, internet, 3 kúpeľne, čo ma najviac nadchlo, mal všetky tie miestnosti, ktoré by som raz vo vysnívanom dome chcela mať. Špinavý bočný vchod na všetky topánky a kabáty, samostatná miesto na pranie a sušenie prádla, izba Harryho Pottera, ako Roman nazval šikovné úložné miesto pod schodiskom na metly a vysavač, a k tomu dostatok priestoru na knižnice, veľkú kuchyňu a walk in šantík k master bedroom s vlastnou kúpeľňou. Verili by ste, že na tejto fotke je iba chodba s oknom, ktorá vedie do práčovne?

english countryside

Čo bolo na domček úžasné, že okrem fakt kvalitných materiálov a toho ako bol dom zachovaný – žiadne umelé materiály, plávajúce podlahy alebo plast, všetko to drevo, kobece ale aj kachličky mali nadčasový dizajn a hlavne všade masívne drevo. Ten teplý pocit z celého domu bol neuveriteľný. Roman jeden deň zapálil v krbe aby som si zohriala mokré nohy a vtedy som si povedala, že tam chcem zostať bývať:)

english countryside

english countryside

 

english countryside

english countryside

 

A teraz možno úprimná otázka, bolo to drahé? No lacné to nebolo ale ako hovorí Roman, v porovnaní s čím? Navyše som mala trochu travel kreditu na svojom airbnb účte a tak som ho konečene s radosťou použila. Ak chcete aj vy kredit 30 € stačí keď kliknete sem na moju pozvánku, zaregistrujete sa, a keď raz niekam vycestujete, dostanem 15 € kredit aj ja:) Celkom fajn nie? A ak vás zaujíma tento náš konkrétny domček, nájdete ho tu –>  Magical Country Cottage . Domček bol zasadený do krásnej prírody s upravenou záhradou pri lese. Čierne labute, kúpací domček, altánok, les plný hríbov, veveričiek a Roman mal štastie aj na srnky.

english country side

english countryside

 

english countryside

A čo sa oplatí vidieť?

Ja by so povedala, že všetko! Stači si dať do gps trasy mimo diaľnice a pri každom druhom dome, lúke alebo mestečku budete hýkať. Na každom kroku sú sú hrady, zámky alebo záhrady. Nedaľeko sú pláže, obchody a malé lokálne krčmičky. Za mňa určite stoja za to záhrady. Milujem kvety a zeleninu takže mi do oka padli West Dean Gardens. Viac ako 100 akrov záhrad a  parkov, pokojne tam môžete stráviť celý deň. Je tam malé bistro, ako taká káva, takže nebudete ani ohlade či smäde. Vstupné je síce 9 libier, ale ja som ochotne za túto nádheru zaplatila:)

english countryside

english countryside

english countryside

 

english countryside

english countryside

 

english countryside

english countryside

 

english countryside

Tiež som sa túžila presjť prírodou a popritom si nafotiť nejaké krásne anglické sídlo. A splnilo sa mi aj to:) V mestečku Petworth. Petworth house je barokom išpirovaný palác, ktorý je obklopený veľkým parkom, ktorý patril jednej rodine vyše 900 rokov. Dnes v ňom nájdete mnohé expozície, my sme však zaparkovali na kraji parku a vydali sme sa na prechádzku. Obrovské pláne, lesy, voľne žijúce srnky, ktoré sa pred vami voľne prechádzajú, a k tomu náhrerný výhľad na Petworth House. Na ich stránke nájdete aj niekoľko trás, s uvedením dĺžky či náročnosti aj s info, či si môžete zobrať psíka. My sme tam strávili 2 hodiny a to sme sa ani nedostali do vnútra.

english countryside

english countryside

english countryside

 

 

english countryside

english countryside

Ak máte radi pláže, krásne miesto je West Wittering. Opät krásna cesta, v lokálnom mäsiarstve kúpil Roman parádny steak a pláže plné malých drevených plážových domčekov. Kúpacia sezóna bola už zjavne za nami keď sme tam boli ale aj tak som rada, že ste sa na tento výlet vybrali.

english countryside

english countryside

 

english countryside

english countryside

 

Z množstva mestečiek, ktoré sa dali navštíviť mi padlo do oka mesto Midhurst. Je v ňom starý tudorovský hrad a ako inak hneď vedľa menšia ale zato parádna záhrada s kaviarňou.

english countryside

english countryside

english countryside

 

english countryside

english countryside

english countryside

 

Vždy si hovorím, že by som do Anglicka išla najradšej autom aby som si mohla priniesť nejaký starý kus nábytku alebo jenoducho niečo väčšie ako náš cestovný kufor. Snáď sa mi to raz splní:) Medzitým budem vďačne spomínať na týchto pár dní. A  určite to nebola naša posledná cesta. Už plánujem niečo podobné na budúce leto. A pokojne aj na mesiac:)


Komentáre

Prosím, vyplňte povinné údaje *

Komentár *